KANON PIĘKNA – EWOLUCJA KOBIECEJ PUPY
Ewolucja kobiecej pupy
Kiedyś wstydliwie pomijana, dziś hołubiona część kobiecego ciała. Moda na pośladki? Tu nie o skandal chodzi, lecz o przesunięcie granicy. Albo odkrycie na nowo tego, co już znamy, a chcielibyśmy zobaczyć w innym świetle lub w innym rozmiarze. Kanony piękna się zmieniają.
Jak długo będzie trwała moda na duże pośladki czy jest to możliwe, że za rok lub dwa będą modne małe, zgrabne pupy.
Ideał kobiecego piękna znacząco zmieniał się na przestrzeni wieków. To wręcz nieprawdopodobne, jak bardzo… Kiedyś podziwiano kobiety o mocno zaokrąglonych kształtach, jakiś czas później te drobne i filigranowe, a w jeszcze innym czasie panie o chłopięcych figurach.
W XVI i XVII podobno o zamożności mężczyzny świadczyła sylwetka jego żony. Im bardziej zaokrąglona i pulchniejsza, tym bogatszy mężczyzna. Pełne biodra i pupa, wystający brzuszek były nie tylko wielbione, ale również odzwierciedlały status społeczny.
XVIII wiek to również sylwetka zaokrąglona. Królowały tutaj wymyśle gorsety, które jeszcze bardziej podkreślały wąska talie, a jak wiadomo im węższa talia, tym pupa wydaje się większa.
Pod koniec XIX i na początku XX wieku rysownik Charles Dana Gibson stworzył ideał kobiecej urody. Kobieta z rysunku Gibsona była smukła, ale nigdy nie chuda. Gorsety były również zakładane, ale już mniej, tak, że wąska talia, znów podkreślała pełne pośladki
W latach 20
Narodziła się nowa Ewolucja Kobiecej Pupy – Kanon kobiety – flapper girl czyli inaczej chłopczyca. Kobiety zdjęły gorsety, prowadziły niezależny, ostentacyjny styl życia, który dodatkowo podkreślały za pomocą ubioru. Maskowały kobiece cechy fizyczne takie jak biust, pupa, wcięcie w talii, po to aby nadać sylwetce chłopięcy wygląd. Chłopięcy styl mody wprowadziła jako pierwsza francuska projektantka mody Coco Chanel. Idealne pośladki w tym czasie musiały być małe i drobne.
30. lata
Przyniosły znowu powrót do krągłości, ale sylwetka kobiety była bardziej wysportowana. W tych latach Panie powinny mieć wydatne piersi, wąska talie, która znowu podkreślała obfite uda i pupę.
40-50 lata
Marilyn Monroe- kobieta znana chyba wszystkim. Uważana za ideał nie tylko lat 40. Obfite piersi, wspaniała talia, oraz pełne biodra, które nadal były na topie.
W latach 60
Nastąpił zwrot w stronę lat 20. panie zaczęły tracić na wadze. Szerokie biodra i pupa przestały być modne. Kobiety znowu pragnęły jak najbardziej chłopięcych kształtów. Oznaczało to potrzebę niezależności i wolnego życia.
Lata 70
Oznaczały powrót do seksownej sylwetki, ale nie z dużą pupą. Sylwetka odrobinę bardziej atletyczna. Idealna kobieta posiadała długie nogi, bujną czuprynę i delikatnie się malowała. Górował tzw. umiarkowany fit look – kobiety uprawiały sport, ale przede wszystkim chodziły na dyskoteki i za sprawą tańca rzeźbiły sylwetką.
Lata 80
Zasłynęły w historii mody dzięki aerobikowi i joggingowi. Sport stał się ulubioną aktywnością kobiet i sposobem na „bycie na czasie” z wyglądem. Najbardziej pożądaną była więc wysportowana, szczupła sylwetka, której towarzyszyły długie nogi. Dominowały też kształty krągłe, umięśnione, z wieszakowymi, szerokimi ramionami (figura typu marchewka). Pupa umięśniona, bez tkanki tłuszczowej.
Lata 90
Era tzw. heroina choć należała do bardzo chudych dziewczyn, mających blade ciała. Kanon piękna wyznaczała wówczas Kate Moss, która w jednym z wywiadów powiedziała, że „nie ma nic lepszego, niż uczucie, że jest się chudą”. Wówczas niektóre modelki bawiły się do białego rana i zażywały środki uzależniające, hamujące apetyt.
W latach ’00
Ponownie na czasie były kobiety szczupłe, wysokie, z dużymi piersiami i długimi włosami. Nosiły spodnie biodrówki i odsłonięte brzuchy. Wysportowana sylwetka stała się atrybutem, który chętnie pokazywano na plaży. Pupy są krągłe, ale jędrne.
2010 do dnia dzisiejszego
Królują duże pośladki, wąska talia oraz jędrne ciało. Coraz więcej kobiet korzysta z siłowni i pilnuje diety. Jak długo potrwa moda na duża pupę, nie wiadomo, ale każda kobieta stawia to jako priorytet w swoim wyglądzie
Opracowane przez:
Ekspert Kanon Piękna – Justyna Sieradzka – Kosmetolog