Odbierz voucher na zabiegi
o wartości 20 zł!

Voucher - 20 zł

Jak wybrać krem z filtrem dla dziecka – PORADNIK 2020


Jak wybrać krem z filtrem dla dziecka
Skóra dzieci wymaga szczególniej ochrony przed słońcem, ponieważ jest cienka i zawiera mniejsze ilości melaniny. Promienie UV zdecydowanie głębiej wnikają do skóry dziecka i łatwiej dochodzi u nich do poparzeń.  Z racji tego, że sezon urlopowy już niedługo to najwyższa pora aby znaleźć odpowiedni krem z filtrem dla malucha.

Czy stosowanie kremu z filtrem naprawdę jest konieczne?

Promieniowanie UV to najważniejszy spośród środowiskowych czynników odpowiedzialnych za powstawanie czerniaka i innych nowotworów skóry. Najwyższy odsetek zachorowań występuje u osób, które intensywnie się opalają i dostają częstych poparzeń słonecznych.

Krem z filtrem chroni nas przed słońcem, a konkretnie przed promieniami ultrafioletowymi, które wchodzą w skład promieniowania słonecznego:

  • UVA (320-400 nm) – jego natężenie utrzymuje się na stałym poziomie przez cały dzień. Potrafi wniknąć w głąb skóry, aż do skóry właściwej, uszkadza kolagen i elastynę, przez co przyczynia się do tzw. fotostarzenia się skóry.
  • UVB (290-320 nm) – w naszej szerokości geograficznej występuje jedynie w miesiącach wiosenno-letnich, a jego największe natężenie przypada na godziny około południowe. To właśnie promieniowanie UVB odpowiada za powstawanie opalenizny, ale także rumienia i oparzeń, a przy długotrwałej ekspozycji działa rakotwórczo! Jest najbardziej mutagenne spośród wymienionych! Powoduje zaburzenia regulacji genów tkankowych, liczne mutacje i w konsekwencji transformację nowotworową komórek.
  • UVC (< 280 nm) – prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową [1-3, 5].

Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?

Najważniejszą  profilaktyką nowotworów skóry jest unikanie promieniowania UV i możliwie maksymalne skrócenie czasu ekspozycji skóry na bezpośrednie działanie słońca.

Jak wiadomo w przypadku dzieci jest to ciężkie do zrealizowania. Dlatego powinniśmy jak najbardziej zadbać o to żeby nasze dzieci były bezpieczne podczas zabawy czy kąpieli w wodzie.

Taka podstawowa fotoprotekcja składa się z trzech elementów:

  1. Starajmy się aby dziecko w godzinach największego słońca przebywało w cieniu, czyli mniej więcej od godziny 10 do 16.
  2. Bardzo ważne jest nakrycie głowy. Pamiętajmy aby dziecko miało zawsze na głowie czapkę z daszkiem lub kapelusz.
  3. Krem z filtrem .

Filtry UV dzielimy na dwie grupy – filtry organiczne (chemiczne) i nieorganiczne (fizyczne, mineralne). A czym różnią się jedne od drugich?

  • filtry chemiczne – absorbują fotony promieniowania UVB i UVA, a póżniej zamieniają pochłoniętą energię w ciepło. Do podstawowych typów filtrów zaliczamy :
    • Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine – chroni przed UVA
    • Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol – chroni przed UVA
    • Ethylhexyl Salicylate – chroni w UVA i UVB
    • Ethylhexyl Triazone – chroni w UVA i UVB
    • Diethylhexyl Butamido Triazone – chroni przed UVB i UVA
    • Drometrizole Trisiloxane – chroni przed UVA
    • Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid – chroni przed UVA
    • Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate – chroni przed UVA

filtry mineralne – są to cząsteczki, które odbijają i rozpraszają fotony UV. Powinny być aplikowane częściej niż te drugie, ponieważ nie utrzymują się tak długo jak filtry chemiczne, ale za to wywołują mniej reakcji alergicznych. Należą do nich:

  • tlenek cynku,
  • dwutlenek tytanu 

Co oznacza skrót SPF?

Faktor SPF (Sun Protection Factor) to rodzaj faktora ochronnego, czyli wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej. Ten konkretny faktor zabezpiecza organizm przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego UVB.

Wartość liczby znajdującej się przy faktorze jest informacją o tym, jak długo można przebywać na słońcu. Przykład: Krem z filtrem SPF 30 oznacza, że po zastosowaniu tego kosmetyku do oparzenia skóry dojdzie po 30-krotnie dłuższym czasie, niż bez zastosowania kremu z takim filtrem.

Jak prawidłowo aplikować krem z filtrem ?

  • krem staramy się nakład równomiernie, aby nie pominąć żadnego miejsca oraz trudnych miejsc w zgięciach skóry.
  • Pierwszy raz aplikujemy preparat na 15–30 minut przed wyjściem z domu,
  • Nakładanie kremu powtarzamy regularnie, nie rzadziej niż co 2 godziny i zawsze po kąpieli, spoceniu i wytarciu się ręcznikiem.

Najlepszą ochronę przez szkodliwymi czynnikami promieni słonecznych stanowią kremy z mixem filtrów chemicznych i fizycznych. Samo stosowanie filtrów fizycznych nie ochroni nas przed działaniem promieni słonecznych, niestety. Zaleca się, aby wartość SPF produktu do ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci wyniosła co najmniej 30, ale szczególnie u niemowląt, dzieci z jasnym fototypem lub skórą atopową rekomenduje się stosowanie preparatów z SPF 50+ .

Prawidłowa aplikacja kremów z filtrami przeciwsłonecznymi

  • Przede wszystkim taki krem z filtrem nakładamy równomiernie (pewnie niejeden Czytelnik Pana Tabletki wie jak się to kończy, kiedy go porządnie nie rozsmarujemy),
  • Pierwszy raz aplikujemy preparat na 15–30 minut przed wyjściem z domu,
  • Nakładanie kremu powtarzamy regularnie, nie rzadziej niż co 2 godziny i zawsze po kąpieli, spoceniu i wytarciu się ręcznikiem.

Tytuł wpisu – “Jak wybrać krem z filtrem dla dziecka”



Opracowane przez:

Ekspert Kanon Piękna – Justyna Sieradzka – Kosmetolog

Zapoznaj się również z zabiegami:

ODMŁODZENIE:

Mezoterapia Igłowa
Mezoterapia Mikroigłowa
Karboksyterapia

OCZYSZCZENIE:
Peelingi Chemiczne

REDUKCJA TKANKI TŁUSZCZOWEJ:
Lipoliza Iniekcyjna
Karboksyterapia

UJĘDRNIENIE CIAŁA:
Karboksyterapia

NAWILŻENIE, OCZYSZCZENIE, REGENERACJA, ODŻYWIENIE TWARZY zabiegami KOLEGENOWYMI:
Zabiegi Larens – w naszym salonie

TOP Call Now Button