CAŁA PRAWDA O BOTOKSIE – CZYM ON JEST I JAK DZIAŁA, CZY JEST SZKODLIWY DLA ORGANIZMU I JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOŻE WYWOŁYWAĆ ORAZ DLACZEGO TAK ŁATWO UZALEŻNIA
Cała prawda o botoksie. Botoks (toksyna botulinowa, jad kiełbasiany). Pozyskiwany jest z wyizolowanych szczepów bakterii, potem poddawany procesowi oczyszczania i próżniowego pakowania. Jest substancją znaną i stosowaną w medycynie od wielu lat między innymi w schorzeniach neurologicznych. Przebiegających z nadmiernym napięciem mięśni, leczeniu zeza, migreny oraz nadmiernej potliwości (stóp, dłoni, pach). Obecnie botoks stosują lekarze medycyny estetycznej, jako substancja redukującą zmarszczki mimiczne. Zabieg cieczy się ogromną popularnością wśród wielu osób nawet w młodym wieku – dlaczego? Botoks skutecznie wypłyca zmarszczki (tylko mimiczne) działa między nerwem a mięśniem. W ten sposób blokuje uwalnianie acetylocholiny (głównego przekaźnika w połączeniach nerwowo – mięśniowych) z zakończeń nerwowych. Czego efektem jest brak reakcji mięsnie na skurcz, czyli rozluźnienie i wygładzenie skóry. Skutki zabiegu są odwracalne i utrzymują się ok. 3 – 5 miesięcy.
Obawy towarzyszące przed zabiegiem
Najczęstsze pytania jakie zadawane są przed wystrzykiwaniem toksyny botulinowej dotyczą bezpieczeństwa. Czy botoks jest szkodliwy i czy negatywnie wpływa na organizm?
Otóż botoks jest toksyną, a więc działa trująco na organizm, ale tylko w dużych dawkach. Ilości stosowane w zabiegach medycyny estetycznej, przede wszystkim nie wywołują objawów zatrucia. Jednak można obserwować wiele działań niepożądanych, do których najczęściej należą:
– uczucie osłabionych mięśni (obrębie zabiegu)
– bolesność mięśni
– wysypka w miejscu wkłucia (utrzymująca się do kilku dni po wstrzyknięciu)
O czym należy pamiętać | Tylko lekarz
Chcąc skorzystać z zabiegu wstrzyknięcia botoksu, należy pamiętać, aby wybrać się do osoby wykwalifikowanej i zaufanej. Lekarza medycyny estetycznej, który ma szeroką wiedzę z zakresu anatomii co jest bardzo ważne. Ponieważ podając toksynę botulinową trzeba trafić w miejsce połączenia nerwu z konkretnym mięśniem (którego marszczenie powoduje zmarszczki mimiczne). Ponadto jeśli substancja zostanie podana w inne miejsce. Wówczas dojdzie do paraliżu zupełnie innego mięśnia czego efektem może być np. opadająca powieka lub niedomykanie powiek.
Wniosek: zabieg jest bezpieczny, ale tylko wtedy gdy wykonuje go lekarz medycyny estetycznej!
Kogo unikać? | Jakich specialistów
Jeżeli botoks oferuje kosmetyczka po kursie lepiej unikać takie miejsce szerokim łukiem, może to się skończyć wieloma skutkami ubocznymi.
Efekt psychologiczny botoksu
Można powiedzieć, że zabiegi wstrzyknięcia botoksu uzależniają i to dość łatwo, co jest zrozumiałe. Po podaniu tej substancji obserwuje się wypłycanie zmarszczek. Gładkie czoło , brak kurzych łapek – o czym marzy większość kobiet, a także mężczyzn.
Zabieg jest szybki i efektywny, ale ma też swoje minusy. Podczas gdy na czole czy wokół oczu nie widzimy zmarszczek i cieszymy się efektem botoksu. Często zapominamy, że w tym czasie o skórę trzeba dbać i stosować odpowiednie kremy, a także korzystać z zabiegów podtrzymujących efekty botoksu. Nasza skóra w tym czasie normalnie się starzeje, a jeśli zapomnimy o prawidłowej pielęgnacja wówczas będzie się nam wydawało, że skóra jest w coraz gorszym stanie i tylko botoks może ją uratować i umawiamy się na kolejny zabieg i tak koło się zamyka – dlatego zabiegi z wykorzystaniem tej substancji tak szybko mogą nas uzależnić.
Długotrwały proces lepszy, niż natychmiastowy z pozoru efekt odnowy skóry i wyglądu, dlatego
Jeżeli zależy Wam na poprawie kondycji skóry, stymulacji komórek do produkcji kolagenu i elastyny. Pobudzeniu procesów regeneracyjnych, a nie tylko chwilowym wypłaceniem zmarszczek. Warto skorzystać z takich zabiegów, które rzeczywiście są w stanie poprawić nam kondycję naszej skóry. Nie tylko „maskować” istniejący problem.
Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu +48 537 670 100