Odbierz voucher na zabiegi
o wartości 20 zł!

Voucher - 20 zł

Bezpieczne opalanie: Jak produkować wit. D bez szkód.

Bezpieczne opalanie – Od kilku lat dużo mówi się o zbawiennym wpływie witaminy D na nasz organizm. I nie jest to tylko wpływ na układ kostny i gospodarkę wapniowo-potasową, jak do niedawna sądzono. Otóż okazało się, że wit. D ma duży wpływ na układ odpornościowy, ale także dobrze wpływa na regulację ciśnienia krwi. Oddziałuje pozytywnie na układ nerwowy i związane z tym skurcze mięśniowe, ale też zmniejsza stany zapalne skóry. Badania wykazały, że niedobór wit. D ma związek ze zwiększoną produkcją insuliny w cukrzycy typu 2. Jak zatem widzimy witamina d jest dla nas niezwykle ważna.

Wiemy już, że wit. D produkowana jest w skórze, a do jej syntezy dochodzi dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu o długości fali 280 – 315 nm (UVB). Niestety są czynniki, które powodują, że w nierównym stopniu witamina ta będzie się wytwarzać.
Należą do nich m.in.:

1. Waga

Jako że witamina d jest rozpuszczalna w tłuszczach, to u osób otyłych może ona być uwięziona w tkance tłuszczowej. Powoduje to wolniejsze jej przyswajanie i większe na nią zapotrzebowanie. Zazwyczaj oprócz ekspozycji na promienie UV osoby te potrzebują dodatkowej suplementacji.

2. Wiek

Z czasem ubywa nam ilość prekursorów witaminy d, co powoduje, że wytworzymy jej dużo mniej niż osoby młode. Ponieważ zapotrzebowanie z wiekiem wzrasta, oprócz wystawiania się na działanie słońca, konieczna jest suplementacją farmakologiczną wit.

3. Ilość melaniny w skórze

Na największe niedobory cierpią osoby o największej zawartości melaniny (mieszkające w miastach). To dlatego, że chroni ona naturalnie skórę przed promieniowaniem UV i spowalnia syntezę wit. D. Im jaśniejsza skóra, tym większa szansa na wyprodukowanie dużej ilości tej witaminy.

4. Pora roku

W przypadku naszego kraju, mniej więcej od października do marca, dociera do nas za mało promieni UVB, i dodatkowo pod takim kątem, że niemożliwe wręcz jest wytworzenie prawidłowej jej ilości. Z tego względu wskazana jest suplementacja.

5. Zachmurzenie i zanieczyszczenie

Chmury powodują, że promieni słonecznych dociera do nas mniej. Dodatkowo zanieczyszczenie powietrza, które generuje większą produkcję dwutlenku węgla sprawia, że promieniowanie jest przez węgiel pochłaniane. Więc im większe zanieczyszczenie, tym mniejsza szansa na witaminę d.

6. Pora dnia

Najwięcej promieni UVB dociera do nas w godzinach między 11 a 15. Niestety w lecie są to też godziny narażające nas na największe szkody.

Jak w takim razie powinniśmy się opalać, by wytworzyć jej jak najwięcej, ale tak by słońce nam nie zaszkodziło?

Z jednej strony bombardują nas informacjami o szkodliwości promieni słonecznych i konieczności stosowania filtrów, by ochrona była właściwa. Oczywiście jest to słuszne, ale użycie kremu z filtrem blokuje promieniowanie UVB w co najmniej 95%. Dużo, prawda? A to powoduje, że nie mamy szansy na naszą witaminę.

Z drugiej strony niestosowanie żadnych produktów może prowadzić do oparzenia skóry, a to z kolei może być czynnikiem warunkującym powstawanie nowotworów skóry. Jak wyjść z tego impasu i utrzymać bezpieczne opalanie? Musimy zapoznać się z pojęciem minimalnej dawki rumieniowej. Innymi słowy, jest to ilość – dawka słońca, która wywoła zaróżowienie skóry, widoczne po dobie od wystawienia się na jego działanie. U każdego z nas czas ten będzie inny, dla jednych kilkanaście minut dla innych kilka godzin. Chodzi więc o to, by wystawiając się na działanie słońca nie dopuścić do jej poparzenia, nawet lekkiego. Zatem kilkanaście minut dziennie bez filtra na ciele nie zaszkodzi nam, a przyczyni się do bezpiecznego wyprodukowania witaminy D. Jest to też czas, który dla większości z nas zapewnia wytworzenie odpowiedniej ilości tej witaminy.

Bardzo ważnym do zapamiętania dla nas jest też, by w okresie od jesieni do wiosny koniecznie wprowadzić suplementacje, ponieważ słońce w naszym klimacie i na naszej szerokości geograficznej nie będzie w stanie dostarczyć nam odpowiedniej ilości promieniowania.

Bezpieczne opalanie – Czy Ty, drogi czytelniku przyjmowałeś już witaminę D? Jeśli nie pomyśl o tym, gdyż jesień się zbliża 😊



Opracowane przez:

Ekspert Kanon PięknaAnna Sukiennik – Kosmetolog


Zapoznaj się również z zabiegami:

ODMŁODZENIE:

Mezoterapia Igłowa
Mezoterapia Mikroigłowa
Karboksyterapia

OCZYSZCZENIE:
Peelingi Chemiczne

REDUKCJA TKANKI TŁUSZCZOWEJ:
Lipoliza Iniekcyjna
Karboksyterapia

UJĘDRNIENIE CIAŁA:
Karboksyterapia

NAWILŻENIE, OCZYSZCZENIE, REGENERACJA, ODŻYWIENIE TWARZY zabiegami KOLEGENOWYMI:
Zabiegi Larens – w naszym salonie

TOP Call Now Button